مهمترین توانایی های موردنیاز در حوزه شبکه

skills cover

این روزها ، تکنولوژی های Cloud، SDN و Automation زبانزد خاص و عام شده است و همه‌جا ، همه درمودشان صحبت میکنند ! هم در میان قدیمی‌کاران و افراد باتجربه در حوزه ی شبکه و هم در میان افرادی که تازه قدم به این دنیا گذاشته اند ؛ بسیاری از این افراد ، نگران انتخاب مسیر درستی که میتواند آینده‌ی شغلی آنهارا رقم بزند میباشند ، چراکه ممکن است انتخابی که در پیش میگیرند برای بلندمدت زیاد مناسب نباشد. من این افتخار را داشته ام که با بسیاری از افراد شناخته‌شده در این حوزه تعامل و تجربه ی کار داشته باشم ؛ بر همین اساس متوجه یکسری توانایی ها و مهارت‌هایی شدم که تمام این افراد با آنها آشنایی داشتند و به شخصه معتقدم که برای موفقیت ، فراگیری این توانایی ها در این حوزه بسیار حیاتی میباشد. بامن همراه باشید…


۱- توانایی نوشتن :

بسیاری از افراد موفق در این صنعت ، مانند Ivan Pepelnjak، Russ White، Nick Russo و الی آخر ، همگی تجربه نویسندگی در بسیاری از کتاب‌ها ویا وبلاگ‌ها را داشته‌اند(و بعضی‌ها هم هردو !).

توانایی نوشتن افکار خود بروی کاغذ ، بسیار حیاتی و مهم میباشد.برای شخصی مثل من که کار و شغلم طراحی‌شبکه(Network Design) میباشد میتوان گفت که این توانایی ، احتمالا مهمترین توانایی موردنیاز میباشد ؛ نه فقط برای آماده‌سازی و نوشتن مستندات فنی ، بلکه برای تعامل با مشتریان،همکاران،مدیران و الی آخر . مهم نیست که در این حوزه برای خود داشمندی هستید ! ، اگر نتوانید تعدادی مستند را کنار یکدیگر قرار دهید و توضیح  که چرا و چگونه یک تکنولوژی میبایستی پیاده‌سازی و طراحی گردد ، کار شما ارزشی ندارد !

writing pic


۲- توانایی صحبت کردن :

بسیاری از افرادی که حوزه ی IT فعالیت میکنند ، افرادی درونگرا و اصطلاحا کم‌حرف هستند(مثل خود من !).من مدت بسیاری طولانی ای ، بسیار سخت تلاش کردم که بتونم بیشتر با افراد مختلف در محیطهای مختلف ، راحت باشم و با آنها تعامل داشته باشم. چرا این موضوع مهم است ؟ چون شما نمیتوانید به تنهایی در کار خود به موفقیت برسید ؛ شما نیاز دارید که بتوانید با مشتریان ، همکاران و مدیران و کمپانیهای گوناگون و بسیاری افراد دیگر ، تعامل داشته باشید و بتوانید با آنها براحتی صحبت و بحث کنید. آیا تاحالا پیش آمده است که از خودتان بپرسید چرا موقعیت‌های شغلی ای که واقعا لیاقتش را دارید برایتان پیش نمی‌آید ؟ احتمالا دلیلش این است که نتواسته اید با نوشتن ویا صحبت کردن ، توانایی ها و اهداف خودرا بصورت درست و مشخص به تصمیم‌گیرندگان نشان دهید. اینکه بتوانید یک تکنولوژی پیچیده را برای افرادی که در حوزه ی شما فعالیت نمیکنند شرح دهید ، یک توانایی مهم است !

speaking pic


۳- کنجکاوی :

شما باید کنجکاو باشید ! از خود بپرسید چرا آنها این تکنولوژی را اینگونه طراحی کرده اند ؟ آیا راه بهتری برای انجامش وجود دارد ؟ آیا این تکنولوژی شبیه نسل قبلی اش نمیباشد ؟

بودنه در حوزه IT ، یعنی اینکه همیشه Update و بروز باشید و این امکان‌پذیر نیست مگر اینکه کنجکاو باشید و از کار خود در این حوزه لذت ببرید.کم‌کم دنبال کردن موضوعات و مباحث جدید در Networking ، تبدیل به یک عادت روزانه و لذت‌بخش میشود. هیچوقت نمیتوانید از تمام پتانسیل خود استفاده کنید ، مگر اینکه همیشه کنجکاو و عاشق یادگیری باشید.

cu pic


تفکر تحلیلی :

در دنیا بسیاری مهندسان هستند که دارای مهارت‌های فنی گوناگون میباشند و براحتی پیاده‌سازی یک چیزی را یاد میگیرند. به آنها یک مسئله و سوال تحلیلی خاص بدهید و خواهید دید که نمیتوانند از پسش بر بی‌آیند. در طراحی شبکه ، تفکر تحلیلی بسیار مهم است ، همواره میابیست از خود سوالاتی بپرسید، آنهارا آنالیز و تحلیل کنید و برایشان راهکار ارائه دهید.

چه میشود اگر این لینک ارتباطی از بین برود ؟ چه میشود اگر این روتر از دور خارج گردد ؟ بزرگی failure domainـه ما چقدر است ؟ با توجه به علائمی که دارم میبینم ظاهرا مشکلی در شبکه وجود دارد ، چه چیزی میتواند موجب پیش آمدنش شده باشد؟


مهارت های چندگانه :

برای رسیدن به موفقیت ، شما نیاز به دانش وسیعی دارید. شما میبایستی تکنولوژی های مختلف و بیزینس‌های مختلف را درک کرده و بشناسید ؛ همچنین میبایستی واقعا در یک چیزی خوب باشید ! ؛ به عنوان مثال من در Routing & Switching و Network Design بسیار خوب هستم ، اما باز هم نیاز به دانستن یکسری دانش های دیگر نظیر امنیت،وایرلس،Storage،سیستم‌عامل ها و… خواهم داشت.

مهمترین چیز ، اینست که بدانید چه چیزی را نمیدانید و چه چیزی را میدانید !

اگر درمورد یک چیزی اطلاعی ندارد ، متوانید با سوال کردن از یک فرد با دانش ویا با سرچ و تحقیق کردن ، آنچیز را یاد بگیرید.پس داشتن مهارت و آشنایی با تکنولوژی های دیگر را جدی بگیرید !


بعضی از شماها ممکن از با مواردی که گفتم موافق باشید و بعضی هم مخالف. مقصود آن است که به مردم بینش‌ای بدهیم که چطور باید در کاره خود موفق باشند.راهکار های SDN و یا استفاده از Ansible ویا Python در Automation کردن کارهای خودتان فقط موارد کار آمده امروز و فردان و این برای موفقیت بلند مدت کافی نیست ! تکنولوژی ها ، ابزارها ، راهکار ها و… درطول زمان تغییر میکنند ولی موارد بالا همیشه کارآمد خواهند بود. شاید در آینده درمورد این صحبت کردیم که یک فرد چگونه به این توانایی ها دست پیدا کند.

نظر شما چیست ؟

منبع (با اندکی تغییرات)

موفق باشید

این صفحه را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید ، در :

نوشته شده توسط

بنیان‌گذار و نویسنده نتورک‌باز / محقق شبکه و امنیت‌شبکه / عاشق تدریس، تحقیق و مطالعه!


من را در توئیتر دنبال کنید !

دیدگاهتان را بنویسید